Revizyon Burun Estetiği

Home » Burun Estetik Ameliyatı » Revizyon Burun Estetiği
revizyon-burun-estetigi

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun estetiği veya revizyon rinoplasti daha önce bir veya daha fazla burun estetiği ameliyatı geçiren ve bu burun ameliyatı veya ameliyatlarla istenilen sonuç elde edilemeyen kişilere yapılan burun ameliyatlarıdır. Revizyon burun estetiği, sekonder rinoplasti veya revizyon burun ameliyatı olarakta adlandırılır. Revizyon burun estetiği, burun ameliyatı sonrası oluşan komplikasyon ve şekil bozukluklarını ve/veya nefes alma problemlerini ve burun tıkanıklığını  düzeltmek için uygulanır.

Revizyonun kelime anlamı yeniden gözden geçirme ve yeniden yapılandırmaktır. Başarısız burun ameliyatları sonucu burun sırtında,burun kanatlarında çökme,düzensizlik ve asimetri oluşabilir, fazla doku çıkartma veya yontma yapıldıysa burun istenmeyen ölçüde küçülebilir veya ameliyat sonrası nefes almak zorlaşabilir. Tüm bu komplikasyonlar ve şekil bozuklukları revizyon burun estetiği ameliyatını yani burnu yeniden yapılandırmayı gerekli kılar.

Revizyon Burun  Ameliyatı Tekniği

Revizyon burun  ameliyatlarında genellikle açık teknik tercih edilmekle birlikte birkaç kere açık teknik rinoplasti geçiren burunlarda kapalı teknik tercih edilebilir. Ameliyatta burun derisi ve dokular burun iskeletinden ayrılır,öylece tüm burun iskeleti görülmüş olur ve yapılabilecek işlemler uygulanabilir.

Burun revizyonu ile burundaki eğrilikler, düzensizlikler,çökmeler,asimetriler ve burun ucundaki düşme düzeltilir, ayrıca burun uzun kaldıysa kısaltılabilir. Burun delikleri birbiriyle uyumlu hale getirilir. Ayrıca burun ucunda meydana gelen deformite giderilir. Burun simetrik hale getirilir. Kimi zaman da geçirilen burun estetiği operasyonundan sonra burun yüze göre büyük yada küçük görülebilir. Bu durumlarda revizyon yapılarak burunu ideal büyüklüğüne getirilir. Ameliyat sırasında çoğu zaman deformiteleri düzeltmek için kıkırdak ya da kemik dokuya ihtiyaç duyulur. Kıkırdak doku önceki ameliyatlarda tamamen çıkartılmış olabilir. Ancak septumda da yeterli kıkırdak dokusu bulunamazsa kulak ya da kaburgadan kıkırdak alınabilir. Bu nedenlerden dolayı revizyon burun ameliyatının planlanması açısından hastanın geçirdiği önceki ameliyatlar önemlidir.

Revizyon burun ameliyatı  ilk burun ameliyatından 1 yıl sonra yapılabilir. Revizyon burun ameliyatı kararı alınırken özellikle doktor seçimi açısından bir kere daha düşünülmelidir. Revizyon ameliyatları genellikle ilk ameliyattan daha zordur.

Revizyon ameliyatları ortalama 1 – 2 saat sürer ve genel anestezi altında uygulanır.

Revizyon burun ameliyatından sonra ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır.Ameliyattan sonra yüzde şişme ve morarma olabilir 2-3 gün sonra tedricen geçmeye başlar.Ameliyattan 7-8 gün sonra burun üzerindeki termoplastik atel ve bantlar çıkarılır. Revizyon  ameliyatı geçirenler yaklaşık 7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işlerine başlayabilirler.10.günden itibaren yürüyüş ve fazla yormayacak aktiviteler yapılabilir. Ancak tempolu egzersiz ve yüzmeye 3.hafta dan sonra başlanabilir.

Yorumlar - Sorular

 1. Leyla Sahin on 13 Şubat 2014 at 17:29 Diyor ki :

  Sayin Kemal Bey,

  Burnumun kirik olma nedenigile bir Burun düzeltme ameliyeti yaptirmistim fakat burnumu hala begenmiyorum.
  Bu nedenle size basvuruyorum. Burunumu yazin ameliyet ettirmek istiyordum Temmuzun sonu Augstosun basi gibi.
  Eger bu zaman icinde Randevu yerleriniz varsa cok sevinirim.
  Ve hangi fiyat civarinda Ameliyat yapiyorsunuz ?

  Cevabiniz icin simdiden Tesekkür Ederim.

  Iyi günler

  Leyla Sahin

 2. Kemal Ekberoglu on 15 Şubat 2014 at 20:47 Diyor ki :

  Merhaba, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz tarihlerde ameliyatınızı yapabiliriz, düşündüğünüz tarihten 10 gün önce beni arayınız, fiyat bilgisi için de aramanız gerekiyor. Teşekkürler..

 3. Tuba Yıldız on 13 Nisan 2014 at 16:20 Diyor ki :

  Merhaba ,

  Almanya da yasiyorum. Daha 2011 de bir burun ameliyati gecirdim.Nefes alma sorunum vardi. Ayni zamanda estetik olarak da duzelttirmek istedim. Daha sonra tekrar nefes alma sorunum basladi 2014 bu
  bu subat tekrar ameliyat gecirdim. Ancak bu sefer de burnumun iki ucunda da cokme meydana geldi.Ayni zamanda ucunda asimetriklik var. Ilerki zamanda ucuncu bir ameliyati dusunur haldeyim.Kendimi hiç iyi hiss etmiyorum.
  Bana nasil yardimci olabilirsiniz?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 4. Kemal Ekberoglu on 15 Nisan 2014 at 16:22 Diyor ki :

  Merhaba Tuba hanım,
  Burun ameliyatları çok ciddiyet isteyen ameliyatlardandır. Sanırım hatalı operasyonlar geçirmişsiniz. Çok fazla kemik ve kıkırdak dokusu çıkarıldığı için çökme ve asimetri problemleri meydana gelmiş olabilir. Ama tabi ki iletişime geçebilirseniz problemlerinizi olabildiğince çözebiliriz.

 5. Kemal Ekberoglu on 29 Ekim 2014 at 12:09 Diyor ki :

  Merhaba Mustafa,
  Öncelikle burun yapınızı görmem gerek; ancak %95 düzeltilebilir. Ameliyatı olalı bayağı süre geçmiş. Dokular tamamen iyileşmiştir. Tekrardan ameliyat olunabilir. Lütfen bana ulaşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.