Lipoliz

Bazı kişilerde kiloları fazla olmadığı halde belirli bölgelerde aşırı yağ birikiyor. Çene altı(gıdık),yanaklar, bacak, kalça, karın, bel yan tarafları yağ birikmesine yatkın yerlerdir.Diyetle ve sporla erimeyen yağları eritmek için, ayrıca bölgesel zayıflama ve sellülit sorunları için soya lesitini enjeksiyon yöntemi uygulanıyor.Bu yöntem 1995 yılında Brezilyada uygulanmıştır.Son dönemin en gözde bölgesel zayıflatma yöntemlerinden olan lipoliz(lipoterapi) yönteminde en önemli etken maddesi fosfatidil kolin(lesitin) olan bir ilaç karışımı kullanılıyor. Lesitin canlılar için hayati bir önem taşır. Yaşayan tüm hücrelerde bulunur ve yaşamsal aktivitelerin hepsinde rol alır. Yaklaşık 15 seneden beri tıpta yüksek kolestrolü düşürmek için kullanılan bu ilaç, göz çevresinde yerleşen ve bir çok tedaviye cevap vermeyen sarımsı yağ bezlerin içine enjekte edildiğinde onları küçülttüğü ve erittiği görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkarak vücutta istenmeyen bölgelerde biriken yağ fazlalıkların eritilmesinde kullanılabileceği düşünülmüştür. Kişilerde yağ birikmesi özellikle çene altında(gıdık),yanaklarda,belin yan tarafıları, göbek, bacak ve diz içleri, kolun arka kısmında oluyor. Fosfatidil kolin soyadan elde edilen bir madde olup alkolik siroz ve kolesterol yüksekliği gibi durumlarda kullanılıyor,karaciğeri yenileme özelliği olduğu düşünülüyor. Vücutta genel zayıflamadan çok özellikle bazı bölgelere yerleşen yağları eritmek için kullanılıyor. Ayrıca her türlü yağ bezesini küçültmede bu yöntem denenebilir. Bu yöntem mezoterapi uygulamasına benzer bir şekilde yağ fazlalıklarını eritmek amacıyla istenilen bölgelere, çok ince uçlu bir iğne ile ilaç enjeksiyonu şeklinde gerçekleşiyor. Fosfatidil kolin dışında L-karnitin, kollajenaz ve diğer maddeler lipoliz uygulanacak bölgeye göre çeşitli oranlarda ekleniyor.Gözaltı torbaları yağdan oluşuyorsa ve gıdık bölgesinde yağ birikmesi varsa bu yöntem uygulanabilir.

LİPOLİZ NASIL ETKİ EDER ?

Fosfatidil kolin enjekte edildikten sonra yağ hücrelerinde hücre zarı geçirgenliğini değiştiriyor. Bu bazen yağ hücrelerinin tamamen deforme olup ortadan kalkmasına bazende hücre zarının geçirgenliğini artırarak yağ içeriğinin hücre dışına çıkmasına neden olur. Hücre duvarındaki değişiklik ve erimeler sonucunda liposuctiona benzer bir etki elde edilir. Lipoliz seans sayıları ve aralıkları konusunda değişik birkaç metot mevcuttur, bazen seans araları kısa tutularak (2-4haftada bir) ortalama 4-8 seans uygulanabilirken bazen birkaç seansta verilecek toplam ilaç konsantre halde daha az sayıda seansta uygulanabilir (2 ayda bir uygulama). Çok konsantre ve az seans sayısı tercih edilmediği gibi kısa süreler içersinde yapılan uygulamalar da tercih edilmeyebiliyor. Genellikle 2–4 haftada bir ve kişinin problemine göre 3–6 seans şeklinde uygulanıyor.

LİPOLİZDEN SONRA BEKLENİLEN BELİRTİLER NELERDİR?

Bu uygulama çok ağrılı bir yöntem değildir. Mezoterapi iğnesini benzer son derece ince uçlu bir iğne ile uygulama yapılır.
Uygulama yapılan bölgede kızarıklık, hassasiyet, kaşınma, şişme,hafif ısı artışı ve bazen küçük morarmalar görülebilir, bu durum ortalama 3–5 gün sürer fakat dördüncü günden sonra şaşırtıcı şekilde geçer.

ETKİ NE ZAMAN BAŞLAR? KAÇ SEANS SÜRER?

Lipoliz etkisi izlenerek en az 2 hafta aralıklarla yapılmalı, ilk seansın sonuçları ise 2–3 haftadan sonra görülmeye başlar, ama erime çok daha uzun süre devam eder, seans sayısı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte 3-6 defa uygulanabilir. Bir defada kullanılan ilaç miktarı ve yağ kitlesinin yerleşim yeri ve büyüklüğüne göre değişir. (2 ayda bir uygulamada 4 seansta verilen ilaçın tamamı aynı seansta uygulanıyor)

YANETKİSİ VARMI ?

Yaklaşık 10 yıldan beri kolestrolü düşürmek ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilacın sağlık açısında herhangi bir yanetkisi yok ve birçok ülkede uygulanmaktadır.

EN ÇOK HANGİ BÖLGELER UYGULANIR?

Bölgesel yağ birikimlerini kalıcı olarak yok etmek için yararlanabileceğiniz lipoliz yöntem bir kilo verme yöntemi değildir. Doğum sonrası geri kalan yağ kitleleri, kol, bacak, boyun, karın, kalça yağları ve sellülit vakalarında özellikle diyet,spor ve bazı ilaçlarla desteklenirse son derece başarılıdır.
Başlangıç aşamasında kişinin kilosu fazla ise zayıflaması gerekir.

ÖZEL DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Lipoliz ile birlikte kişi kilo vermek istiyorsa sağlıklı beslenmesi ve diyet uygulaması gerekir, çünkü bu yöntem kilo kaybından çok bazı bölgelerde yerleşen yağ fazlalıklarının eritilmesinde uygulanan bir yöntemdir.Uygulanan ilaçlar doğrudan yağ dokusuna etki eder.Uygulamadan 2 gün önce ve bir hafta sonrasındaki dönemde alkol alınmamasında ayrıca düşük kalorili ve yağsız gıdayla beslenmekte fayda var.

KİMLERE UYGULANMAZ?

Hamilelere, şeker hastaları ve kalp rahatsızlığı olanlara, kanser hastaları ve daha önce ağır bir karaciğer sorunu yaşayanlara uygulanmaz.

LİPOLİZ İLE DİĞER ALTERNATİFLERİ ARASINDAKi FARKLAR

1.Lipolizde yağların erimesi ve vücuttan atılması kendi doğal süreci ile gerçekleşir ve cerrahi yöntemlerde olduğu gibi ameliyata gerek yok.Bu yöntem yavaş fakat uzun süreli etki eder.

2.Lipoliz yönteminde günlük yaşamınız etkilenmez, evde oturmanızı gerek yok, cerrahi yöntemlerde görülen morluk ve şişliklerin uzun sürmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

3.Lipolizi uygulanan bölgelerde yağ hücreleri kısmen yok olur, dokular ameliyattaki kadar hasar görmediğinden daha doğal görünür.

En sık sorulan sorular:

Kaç seans uygulamak gerekir?
Kişinin problemine göre seans sayısı değişir, ortalama 3–6 seans.

Ağrı yapar mı?
Uygulama sırasında ağrı olmaz, bazen uygulamadan sonraki kısa bir sürede iğne yerlerinde hafif bir ağrı olabilir 1–3 günde geçer.

Her hangi bir yan etkisi var mı?
Uzaman hekim ve bu konuda eğitim ve tecrübesi olan kişiler tarafından uygulandığında her hangi bir yan etkisi olmaz.

Hangi durumlarda etkili bir yöntem?
Bölgesel yağlanmanın tedavisinde çene altı, yanak, bel, göbek, basen, diz iç kısımlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.