Burun Estetiği

Home » Burun Estetiği » Burun Estetiği
burun-estetik-ameliyati

Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonunda burnun doğal, güzel ve normal görünmesi ameliyat amacının temelini oluşturur. Bu yüzden ameliyattan önce kişinin fotoğrafları kullanılarak bilgisayar ile kişiye özel tasarım ve planlanma yapılması gerekiyor. Başarılı bir burun ameliyatı yapılan kişilerde burun doğal ve güzel olmalı, ayrıca ameliyat yapıldığı anlaşılmamalıdır. Ameliyat olduğu anlaşılan bir burunda ya eksik ya fazla ve yanlış bir işlem yapılmıştır.

kepce-kulak-ameliyati
Yüz güzelliği ve estetiği açısından burnun önemli olduğunu biliyoruz. Burun şekil bozukluklarını düzeltme ameliyatları  rinoplasti olarakta adlandırılmaktadır. Burun  ameliyatında burun şekil bozuklukları düzeltilir. Burunda eğrilik varsa düzeltilir, burun ucu kalın ve düşükse kaldırılır ve inceltilir, kemerli ve büyükse kemer alınır ve küçültülür, çökme varsa kıkırdak konularak doldurulur. Kısaca burun şekil bozuklukları düzeltilir. Burun şekli düzeltilirken nefes almaya engel olan kemik ve kıkırdak eğrilikleri düzeltilir, burun eti varsa radyofrekans yapılarak küçültülür, sinüslerin burun boşluğuna açıldığı yerde tıkanma varsa tıkanan yerler açılır. Burnun sadece güzel olması yetmez ayrıca çok iyi nefes almalı.

Burun estetik ameliyatının amacı nedir ?

Burun estetik açıdan yüzün önemli bir bölümünü oluşturur ve dikkat çeker. Burun şekli bozuk ise normalden fazla ve olumsuz bir biçimde dikkat çeker ve yüzün diğer bölgelerinden örneğin gözlerden daha fazla rol alarak yüzün ifadesini olumsuz etkiler, tam tersine güzel bir burun bütün yüze bir denge sağlar. Burun ameliyatının amacı nefes alma işleviyle birlikte burna yüze göre dengeli ve güzel bir şekil vermek ve yüz ifadesine olumlu bir katkı sağlamaktır.

Ameliyattan önce doktor ve ameliyat olacak olan kişinin ameliyattan beklentiler noktasında konuşup beklentiler konusunda anlaşmaya varmaları gerekiyor. Kişinin fotoğrafları değişik açılardan çekilerek birlikte bakılır ve olabilecek görünüm alternatifleri değerlendirilir. Beklentilerin gerçekçi olması şart ve gereklidir. Beklentiler gerçekçi değilse tecrübeli cerrahlar ameliyatı yapmaktan kaçınırlar. Burun ameliyatı yapılırken burun fonksiyonlarını iyileştirmek ameliyatın diğer amacıdır. Konka büyümesi, kemik ve kıkırdak eğrilikleri, kronik sinüzit, burun poliplari, konka bülloza gibi ek hastalıklar varsa aynı anda tedavi edilmeleri şarttır.

Burun estetik ameliyatı özellikli ve teknik olarak zor bir ameliyattır. Özellikli olmasının nedenleri:

1) Burun kemik, kıkırdak, kas ve ciltten oluşur. Bu yapılar kişiden kişiye farklıdır. kısacası burun anatomisi kişiden kişiye çok farklılık gösterir ve değişkendir.

2)Burun ameliyatında sadece burnun dış görünümü değil, nefes alma fonksiyonunu da düzeltmemiz gerekiyor. Burun solunum yollarının ilk ve başlangıç kısmını oluşturur. Nefes alma ve solunum açısından burun kemikleri, kıkırdakları ve burun mukozasının önemli işlevleri vardır.
Ameliyatta burun şekli düzeltilirken burun fonksiyonlarını korumak ayrıca burun tıkanıklığına neden olan kemik eğrilikleri, burun eti büyümesi, sinüzit gibi hastalıklar da varsa bunlarında düzeltilmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor.
Burun şekli estetik olarak çok güzel fakat burun tıkanıklığı varsa ve nefes alamıyorsa kişinin devamlı rahatsız olmasına neden olur.

3)Burun yüzün ortasında ve dikkat çeken bir organdır. Bu nedenle minimal asimetri ve çok ufak hatalar bile dikkat çeker. Bu yüzden burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin beklentisi fazladır.

Burun Estetiği Tedavi

Burun Estetiği Tedavi

Burun estetiği adayları kim?

Burun ameliyatı, yüz ve burun gelişmesi tamamlandıktan sonra uygulanabilir. 16-17 yaşında yüz kemik yapısının gelişmeleri tamamlanır ve burun görünümünde bir bozukluk varsa ameliyat ile düzeltilebilir. Ameliyat için sadece kemiklerin gelişmesi yetmiyor bununla birlikte kişiliğinde gelişmesi şarttır. Burun ameliyatı adayı beklentilerinin gerçekçi olması gerekiyor. Herkesin yüz ve burun yapısı farklıdır ve her güzel burun tüm yüzlere uyum sağlamaz ve yakışmaz.

En doğal ve güzel burun tasarımı

Burun estetiği olmak isteyen kişilerin yüzüne uyum sağlayan ve yakışan burun şeklini tasarlamak ve ameliyat planlaması için çeşitli yönlerden yüz fotoğrafları çekilerek bilgisayarda özel tasarım yapılmalıdır. Burnun diğer yüz ögeleri ile uyum içinde olması gerekiyor. Burnun güzel, doğal ve normal olması gerekiyor. Başarılı bir burun estetik operasyonu  geçiren kişilerde bakıldığında burnun ameliyatlı olduğu fark edilmemelidir. Bakıldığında anlaşılıyorsa ameliyat başarılı olmamıştır. Burun ne kadar güzel olursa olsun nefes alamıyorsa kişinin sağlığını etkiler. Burun tıkanıklığı horlama, uyku bozukluğu ve sinirliliğe, sık solunum yolu enfeksiyonuna, sinüzit ve baş ağrısına neden olur. Bu nedenle ameliyattan önce kişide sinüzit ve burun eti büyümesi gibi hastalıklarla ilgili şikayetler varsa gerekli tetkikler yapılmalı ve ameliyat planına dahil edilmelidir.

Burun ameliyatından önce burnun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi, ameliyatın titizlikle planlanması, ameliyatların dikkatli bir şekilde not edilmesi ayrıca burun ameliyatından sonra hasta kontrollerinin titizlikle yapılması burun ameliyatı ile ilgili cerrahın deneyimini arttırır. Deneyimli ve yetenekli bir cerrah başarılı bir ameliyatın temelidir.

Burun estetiği ameliyatı

Rinoplasti uzun yıllardan beri yapılmakta olan bir ameliyattır ve giderek ameliyat olmak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Ameliyat genel anestetzi ile hastanede ve ameliyathane koşullarında yapılmaktadır. Ameliyat burunda düzeltilmesi gereken bozukluklara göre 1-3 saat sürüyor. Tasarlamaya uygun bir şekilde alınması gereken kemik ve kıkırdaklar alınıyor veya törpüleniyor, gerekli yerlere kıkırdaklar ekleniyor ve özel dikişlerle burun kıkırdaklarına şekil veriliyor. Her deformiteyi düzeltmek için farklı teknikler var. Her burunda deformiteler farklı olduğu için aynı düzeltme işlemleri uygulanmıyor, burun estetiği bu nedenle özel bir ameliyattır. Ameliyatta dokular ne kadar az travmatize edilirse (zedelenme az olursa) şişme ve morarma daha az olacaktır. Bu nedenle ameliyatın titiz ve özenerek yapılması önemlidir. Eskiden burun boşluğuna tampon yerleştiriliyordu, fakat günümüzde burun ameliyatı tamponsuz yapılabiliyor. gerekli olduğunda havanın geçmesi için kanalları olan silikon splintler kullanılabilmektedir. Silikon splintler kullanıldığında ameliyattan sonra hasta burnundan nefes alabiliyor. Burun üzerine termoplastik atel konuluyor, bu atel 1 hafta sonra alınıyor.

Tamponsuz burun estetiği

Tamponsuz burun estetiği

Burun operasyonu sonrası

Burun estetigi sonrası iyileşme dönemi sanılanın tersine ağrısız ve kolay geçmektedir. Ameliyattan hemen sonra bazı kişilerde burun ucunda hafif bir yanma hissi olabilir fakat bu verilen ilaçlarla bir kaç dakikada geçer. Burun ameliyatı düşünülenden daha rahat ve konforlu bir ameliyattır. Genellikle hasta ameliyattan 5-6 saat sonra evine gidebilecek durumdadır. Ameliyat sonrası dönemi kişi ayakta geçirebilir ve devamlı yatmak zorunda değildir. Bu dönemde burnu çarpmalara ve darbelere karşı korumak en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Verilen antibiyotik ve diğer ilaçların kullanılması gerekiyor. Göz etrafına soğuk uygulama yüzde oluşabilecek şişlik ve morarmayı azaltır. Şişlikler 3. günden sonra kaybolur. Kişinin 45 derece açıyla başın yüksekte kalacak şekilde yatması ve C vitamini kullanılması şişme ve morarmanın hızlı geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca morlukların geçmesi için bazı kremler kullanılmaktadır.. Burun deliklerine serum fizyolojik damlatılarak pamuklu çubuklarla temizlenmesi gerekiyor. Genellikle bir hafta sonra burun üzerindeki atel alınarak pansuman yapılır. Tempolu spor ancak 3 hafta sonra yapılabilir. Gözlük üç ay sonra kullanılabilir. Lens ameliyattan bir kaç gün sonra kullanılabilir. İlk üç ay yüzün ve burnun şişmemesi için güneşlenmemeyi tavsiye ederim.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Ameliyat sonrası 2-3 saatte yüzde göz çevresinde şişlik oluşmaya başlar. Özellikle beyaz tenli bayanlarda erkeklere göre biraz daha fazla olur. Ameliyattan 1 hafta önce C vitamini ve kalsiyum kullanımı yüzün daha az şişmesine yardımcı olur. Şişlikler ameliyattan sonra 3. Güne kadar devam eder ve sonra giderek geçmeye başlar. Hastaların bir kısmında çok az şişme olur. Ameliyattan hemen sonra göz çevresine soğuk uygulama yapılması yüzdeki şişmeleri azaltır. Bu nedenle ilk 24 saat soğuk uygulama yapılmalı. Ameliyat sonrası hastanın başı daha yüksekte kalacak şekilde 45 derece açıyla yatması ve tuz tüketiminin azaltılması yüzün daha az şişmesi açısından önemlidir. Burun estetiği sonrası şişlik çok ciddi boyutta ise kortikosteroidler kullanılarak geçmesi hızlandırılır.

Burun Ameliyatı Sonrası Bakım

Ameliyattan sonra burun deliklerine sık sık serum fizyolojik damlatarak pamuklu temizleme çubuğu ile temizlenmeli. Oluşan kabuklar temizlenmezse burun tıkanır. Ayrıca burun dikişleri 4. Günden itibaren oksijenli su kullanılarak temizlenmeli ve gerekirse üzerine krem sürülmeli. Burun içindeki kabukları yumuşatmak için bazı kremler kullanılabilir. Bu dönemde darbelere ve çarpmalara karşı çok dikkatlı olunmalı. Göz etrafına arnica krem uygulanabilir. Burun ucunda kızarıklık varsa antibiyotikli kremler sürülebilir. Burun tıkanıklığı varsa nefes açıcı dekonjestan spreyler kullanılmalıdır. Ayrıca verilen antibiyotik, ağrı kesici ve diğer ilaçların da kullanılması gerekiyor. Ameliyat sonrasında C vitamini kullanılması iyileşmeyi hızlandırır ve şişliklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Burun estetigi sonrası bakım iyi yapılırsa kişi bu dönemi daha rahat geçirir.

 

Yüze uyumlu bir burun

Yüze uyumlu bir burun

BURUN ESTETİĞİ SIK SORULAN SORULAR

Burun estetiği olmalı mıyım?

Burunda eğrilik, kemer, burun ucu düşüklüğü, burun deliklerinin büyük olması,burnun yüze göre büyük olması gibi doğuştan veya kaza sonucu oluşan deformiteler ve şekil bozuklukları yüz güzelliğini ve oranlarını bozuyorsa ayrıca nefes almaya engel olan kemik eğriliği ve burun eti varsa bu durum özgüveni ve sağlığı etkiler. Burun tıkanıklığı baş ağrısı, horlama, uyku apnesi, sinüzit, sık boğaz enfeksiyonuna yol açarak kişinin sağlığını etkiler. Kişiyi olumsuz etkileyen bu durumlar burun estetiği yapılarak düzeltilebilir. İyi nefes alan ve yüzle orantılı güzel ve doğal bir burun beğenilme duygusuna ve özgüvenin gelişmesine katkıda bulunur ayrıca yukarıda bahsettiğim sağlıkla ilgili problemlerin geçmesini sağlar.

Burun estetik ameliyatı ağrılı bir ameliyat mı?

Ameliyat genel anestezi ile yapıldığından operasyon sırasında kişi ağrı duymamaktadır. Ameliyat yapılırken burun dokusuna özel bir ilaç enjekte ediliyor, bu nedenle ameliyattan sonrada ağrı sızı olmamakta. Sanılanın aksine burun estetiği ağrılı bir ameliyat değildir. Ayrıca ameliyattan sonra bazı ilaçlar kullanılarak hastanın konforlu bir ameliyat geçirmesi sağlanır.

Burun ameliyatı sonrası yüzde morarma olur mu ve ne kadar sürede geçer?

Gelişen ameliyat teknikleri ve ilerleyen tıp sayesinde diğer ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da komplikasyon ve olumsuzluklar minimuma inmiştir. Eskiden yapılan burun ameliyatlarında göz etrafında aşırı morarma olurdu, ilerleyen teknikler sayesinde artık aşırı bir morluk olmamaktadır. Ameliyattan önce ve sonra C vitamini kullanılması ve ameliyattan hemen sonra göz etrafına soğuk uygulama morarmayı azaltır. Ameliyattan sonra uygulanan bazı kremler morarmanın daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Burun operasyonunda iyileşme döneminde ağrı

Ameliyat olmak isteyenleri en çok korkutan konu ameliyat sonrası ağrı olmasıdır. Düşünülenin tersine burun ameliyatından sonra ağrı olmamaktadır. Tampon kullanılmaması ve ameliyattan sonra ağrı kesicilerin kullanılması ameliyat sonrası dönemin konforlu ve rahat geçmesini sağlar. Ayrıca ameliyattan hemen önce uygulanan bazı ilaçlar şişlik ve moramayı azaltmakla birlikte ameliyatın ağrısız geçmesine yardımcı olur.

Burun ameliyatları sonrası nelere dikkat edilmeli?

Operasyon sonrasında göz etrafındaki morarma ve şişmeyi azaltmak için göz etrafına soğuk uygulama veya hiloterapi maskesi uygulanmaktadır. Soğuk uygulama şişlik ve morarmanın fazla olmaması için çok önemlidir. İlk birkaç gün yere eğilmemeli ve ağır eşyalar kaldırılmamalı, eforlu işler yapılmamalı. Burnun darbe ve çarpmalardan korunması çok önemlidir. Burun estetiği sonrası burun çok kalkık gibi görünebilir bunun nedeni burun ucunun şiş olması ve yapıştırılan flasterler dir, şişlikler geçince normale dönecektir. Tuzlu ve çok sıcak yiyecek ve içecekler ayrıca bitkisel çaylar tüketilmemelidir. Sigara ve alkol en az 1 hafta kullanılmamalıdır. Bir hafta sonra yürüyüş yapılabilir, koşu ve tempolu spor 3. haftadan sonra yapılabilir. Gözlük 3. aydan sonra kullanılabilir, lens ameliyattan 1 hafta sonra kullanılabilir. ilk aylar burnun şişmemesi açısından güneşlenmemeli.

Deviasyon ameliyatı estetikle birlikte yapılır mı?

Burun boşluğunu ikiye ayıran bölmenin (septum) eğriliğine septum deviasyonu denir. Bu durum burun tıkanıklığına neden olur ve vücuda yeterince oksijen gitmez. Deviasyon uyku apnesi, horlama, yorgunluk, sinüzit, baş ağrısı, sık bademcik ve boğaz iltihabı ve geniz akıntısı gibi hastalık ve şikayetlere neden olur ve yaşam kalitesini bozar. Burun estetiği yapılırken deviasyonun titiz bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor yoksa ameliyattan sonra ciddi problemlere neden olur. Septum düzgün bir şekilde düzeltilmezse burnun ameliyattan sonra eğrilmesine neden olabilir,”septum nereye giderse burun da oraya gider” bu septum cerrahisinin önemini vurgular. Burun cerrahı bu iki ameliyatı tek bir operasyon ile başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Burun estetik operasyonu olanlara ne zaman ve neden revizyon yapılır?

Revizyon ameliyatı, ilk ameliyatı başarılı geçmeyen ve bu durumdan gerek burun görünümü gerekse nefes almayla ilgili burnundan memnun olmayan kişilere yapılır. Genellikle cerrahi olarak birincil burun ameliyatından daha zordur. Zorluk nedeni ilk burun ameliyatından sonra dokular arasında gelişen yapışıklıkların olması ve deformiteleri düzeltmek için kullanılacak olan kıkırdak dokuyu bulmak sorunudur. Yapışıklıkların olması iyi bir sonuç alınması için engel değildir fakat ameliyatı zorlaştırır. Gerektiğinde kulak kıkırdağı veya kaburgadan alınan kıkırdak kullanılabilir ama her zaman kıkırdak alınmasına ihtiyaç olmamaktadır. Revizyon ameliyatı zorluk ve iyileşme açısından hasta için birinci ameliyata göre daha güç ve zahmetli değildir. Revizyon  ameliyatı ilk burun ameliyat1ndan 1 sene sonra yapılabilir.

Yorumlar - Sorular

 1. sevda on 20 Ocak 2014 at 21:18 Diyor ki :

  teşekkürler hocam çok güzel açıklamışsınız.

 2. belgin on 27 Ocak 2014 at 16:43 Diyor ki :

  mrb bn burun ve yuz estetigi dusunuyorum aciklamalrnzi okudum gayet net ablamda burn estetgi olmustu acili bir durum yasanmadi bni tedirgin eden istedigim gibi olup olmiycagi cunku kendi burnum acaip derecede beni rahatsiz ediyo makyaj yaptgm zamn felan duznli gorunuyo ama makyajda cildi yipratio 🙁

 3. hazal on 23 Mayıs 2014 at 00:58 Diyor ki :

  hocam gerçekten sizi herkes çok övüyor. En kısa sürede sizinle görüşmek ve ameliyat olmak istiyorum

 4. zunal on 16 Eylül 2014 at 18:28 Diyor ki :

  merhaba doktorbey benim genel olarak burnumda bir piroblemim yok fakat burnumun ucu biraz yuvarlak ve kanatlar biraz acik yani biraz kanatlarimi daratmak istiyorum lutfen fiyat yazarmisiniz resim isterseni gondereyim ben yurtdisinda yasiyorum daha once bir yakinim turkiyede bir doktorda ameliyat oldu fakat ben acikca hic begenmedim onunlada gorustum fakat sizi bana tavsiye eden biri oldu ilgilenirseniz sevinirim saygilar

 5. Kemal Ekberoglu on 16 Eylül 2014 at 19:29 Diyor ki :

  Merhaba Zunal,
  Burun kanatlarına müdahale ederek küçültüp daraltabiliyoruz. Fiyat yazmamız burada yasak olduğu için lütfen telefonumdan bana ulaşın. Facebook sayfam üzerinden resimlerinizi gönderebilirsiniz.

 6. Kemal Ekberoglu on 28 Ekim 2014 at 12:38 Diyor ki :

  Merhaba haydarı,
  Tabi ki düzeltebiliriz, kolay bir ameliyatla burnunu eski haline getirebiliriz.

 7. nur on 8 Kasım 2014 at 09:32 Diyor ki :

  Merhaba kemal hocam benim kemerli bir yapiya sahip ki yasimda oldukca kucuk (15) bu durumdan cok rahatsizim ama istedigim gibi olmazsa diye tedirginliyim

 8. Kemal Ekberoglu on 8 Kasım 2014 at 14:11 Diyor ki :

  Merhaba Nur,
  Burun estetiği olabilmek için biraz daha büyümen doğru olur 🙂 burnundaki kemer sorununu tamamen ortadan kaldırabiliriz. Endişe edecek bir durum yok 🙂 ameliyat olmaya karar verdiğinde senin için çok rahat bir süreç başlamış olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.