Burun Deviasyon Ameliyatı

Burun Deviasyonu Nedir ?

Deviasyon Ne Demektir ?

Deviasyon burun kemiği eğriliği demektir.çok az sayıda insan düz bir septuma sahiptir. Septumda genellikle hafif derecede eğrilikler mevcuttur. Ancak bu eğrilikler burun tıkanıklığına ve hava geçişine engel olmadıkları takdirde hastalık olarak kabul edilmezler. Septum kemik ve kıkırdaktan oluşur. Deviasyon, septum kemik ve kıkırdak kısımlarının birbirine uygun olmayan gelişmelerine bağlı oluşur.

Burun Deviasyon Estetiği

Burun Deviasyon Estetiği

 

Ayrıca deviasyon düşme, çarpma ve diğer kazalara bağlı da oluşur. Kazalar sonucu oluşan burun ve septum kırıklarına bağlı kıkırdaklarda kayma ve yanlış kaynama ortaya çıkar. Septum eğrilikleri burun boşluğunda hava akımını bozarak burun mukozasında, özellikle konkalarda ödem ve şişmeye neden olur. Burun eti büyümesi ( konka hipertrofisi ) septum eğrilikleriyle birlikte görülen diğer bir hastalıktır.

Deviasyon belirtileri nelerdir ve hangi şikayetlere neden olur?

Burun Deviasyonu Nedir ?

Burun Deviasyonu Nedir ?

”Deviasyon burun tıkanıklığına neden olur”

Burun tıkanıklığı sıklıkla tek taraflıdır, değişken de olabilir. Koku almada  azalma veya koku almama ayrıca baş ağrısı  gibi şikayetler deviasyon belirtileri arasında sayılabilir. Ayrıca bazı kişilerde sinüslerin havalanmasını bozarak sinüzit ataklarına  neden olur.  Tekrarlayan sinüzitlere  bağlı sinüzit kronikleşebilir, ağız kokusu ve geniz akıntısı septum deviasyonu belirtileri olabilir. Septum eğrilikleri burun tıkanıklığına neden olur,  ağızdan nefes alma boğaz kuruması, boğazda gıcıklanma hissi, kronik farenjite ve bademcik enfeksiyonlarına yol açar. Ayrıca bazı kişilerde horlama ve uyku apnesine neden olur.

 

burun-estetigi-septum-nefes-alma

Burun Deviasyon Ameliyatı :

Hafif deviasyonlar genellikle burun tıkanıklığına neden olmaz ve tedavileri gerekmez. Burun tıkanıklığı ve diğer deviasyon belirtileri varsa deviasyon ameliyatı yapılarak tedavi edilir. Deviasyon ameliyatında septumun eğri kıkırdak ve kemik kısımları düzeltilir. Aşırı eğri kıkırdak ve kemik kısımlar çıkartılır ve düzeltilerek tekrar yerleştirilir. Deviasyon ameliyatı genel anestezi ile yapılmakla birlikte lokal anesteziyle de yapılabilir. Deviasyon ameliyatında burun içine silikon tamponlar yerleştirilir. Tampon her zaman şart değil, deviasyon ameliyatı tamponsuz da yapılabilir. Deviasyon ameliyatı endoskopikte yapılabilmekle birlikte normal deviasyon ameliyatına bir üstünlüğü yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.