Burun Ameliyatında Olabilecek İstenmeyen Gelişmeler

Home » Burun Ameliyatı » Burun Ameliyatında Olabilecek İstenmeyen Gelişmeler

burun-estetigi-komplikasyonlari

Burun Estetiği Komplikasyonları ve Hasta Bilgilendirmeleri

Kişiler daha iyi görünmek amacıyla estetik ameliyatı olmakla birlikte genellikle ilgili organın yarattığı diğer sorunlardan da kurtulurlar. örneğin burun ameliyatı olan kişi daha güzel bir buruna sahip olmakla birlikte burun tıkanıklığı, sinüzit vs. gibi hastalık ve sorunlarından da kurtulmuş olur.Burun düzeltme ameliyatlarının uygulandığı her kişiye göre ayrı bir zorluğu vardır. Ameliyattan önce burunda düzeltilmesi gereken tüm sorunların tek tek tespit edilmesi gerekiyor. Ardından bu bozuklukları düzeltmek için çeşitli yöntemlerin değerlendirilmesi ve planlanması gerekmektedir. Planlanan teknikler burun ameliyatında sabırlı ve titiz bir şekilde uygulanmalıdır. İyi sonuçların elde edilmesi zor bir ameliyattır. Deneyimli ve yetenekli bir cerrah tarafından burun  ameliyatları yapıldığında sonuçların iyi olmasıyla birlikte çok az da olsa bazı komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
burun-estetigi-hatalar
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiği olanlarda da komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar gelişebilir, ancak hiç ameliyat yapmayanların hiç bir komplikasyonu olmaz. Burun operasyonu olacaksanız olabilecek sorun ve komplikasyonlar  ile ilgili doktorunuzdan bilgi almanız gerekir, ameliyattan önce aklınıza gelen özellikle ameliyatta olabilecek olumsuz ve istenmeyen gelişmeler hakkındaki tüm soruları  doktorunuza  sormalısınız, bu doktorunuzla aranızdaki güven açısından önemlidir.
Yaşamımız boyunca her gün ve hatta her dakika çeşitli risklerle karşılaşıyoruz. Trafikte, evde, spor yaparken, yüzerken, tatilde çeşitli kaza riskleriyle karşılaşmaktayız. Hatta yemek yerken bile çok düşükte olsa riskler var. Ameliyat olurken de bazı riskler alıyorsunuz. Fakat kurallara uyarsanız ve konularla ilgili bilginiz varsa , ve önceden tedbirinizi aldıysanız tüm yukarıda belirttiğim konularda kaza veya olumsuz bir durumla karşılaşma olasılığı çok azalır.   Ameliyatınızı yapan doktorunuz da kurallara uyarsa, tedbirli ise ve olabilecek komplikasyonların önlemini alırsa, estetik ameliyat riski çok azalmış olur. En iyi koşullarda bile çok düşükte olsa komplikasyon riski var dır. Tecrübli doktorlar tarafından yapılan ameliyatlarda risk çok daha düşüktür. Burun ameliyatında komplikasyonlar ameliyat esnasında, ameliyat sonrası erken ve geç dönemde ortaya çıkabilir.
burun-analizi
Ameliyat sırasında nadiren genel anestezi ile ilgili bazı sorunlar olabilir, tansiyon yükselmesine bağlı normalden fazla kanama olabilir ve ameliyat süresinin uzaması dışında genellikle başka bir soruna neden olmaz. Ameliyattan 7-8 gün önce E vitamini, aspirin ve benzeri ilaçların kesilmesi kanamayı azaltma açısından önemlidir. Burun ameliyatından 1 hafta önce C vitamini kullanılması kanama riskini azaltır .
Ameliyattan hemen sonra çok azda olsa bazı kişilerde genel anesteziye bağlı bulantı ve kusma olabilir, ilaçlarla bu şikayetler geçer. Erken dönemde az sayıdaki hastalarda ufak kanamalar olabilir. Kanamaların büyük bir kısmı ilk 48 saatte olmakla birlikte 20. güne kadar kanama olabilir, ek tampon ve diğer küçük müdahalelerle durur. Ameliyattan en az bir hafta önce E vitamini, aspirin ve benzeri ilaçların kesilmesi gerekiyor. Burun ameliyatından sonra 1 hafta sıcak yiyecek ve içecek ve bitkisel çayların tüketilmemesi, 3 hafta tempolu egzersiz yapılmaması ve sümkürülmemesi tavsiyelerimiz arasındadır.
Göz etrafında şişlik ve morarma oluşabilir. Şişlik ve morluğun derecesi doku yapısına göre  kişiden kişiye değişir, bayanlarda özellikle 40 yaşın üzerinde olanlarda biraz daha fazla olur. Burun ameliyatından 1 hafta önce C vitamini kullanılması şişme ve morarmanın azaltıması açısından faydalı olabilir.Ameliyattan sonra göz çevresine soğuk uygulama yapılması , yatağın  baş kısmının 30-45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde yatılması şişlik ve morarmayı azaltır,  şişliklerin büyük bir kısmı 3- 4 gün sonra kaybolur.
burun-estetigi-sonrasinda-olusabilecek
Ameliyattan sonra şaşırtıcı bir şekilde nadiren enfeksiyon görülür, bu durumda antibiyogram ile bakterinin türü tespit edilerek ilaç verilir, varsa silikon tamponlar çıkartılır.Nadiren burun içinde mukozanın altında kan pıhtısı birikir (septal hematom),  ve burun tıkanıklığına neden olur, bu pıhtı boşaltılarak tedavi edilir. Bazı kişilerde burun ucunda veya üst dudakta uyuşukluk olabilir fakat 3 ay içinde iyileşir. Burun mukozasında şişmeye bağlı burun tıkanıklığı olabilir, bu geçicidir.

Burun estetiği sonrası geç dönemde olabilecek komplikasyonlar 

burun_estetiginden-sonraki-surec

Nadiren burun orta bölmesinde delinme olabilir (septum perforasyonu ), kabuklanma, tıkanıklık  ve soluma sırasında ıslık sesi çıkmasına neden olur. Burun ameliyatı deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında çok nadir görülür.  Aşırı büyük değilse ve şikayete neden oluyorsa ameliyat ile kapatılabilir. Burun içinde bazen mukozalar arasında yapışıklıklar olabilir, bu yapışıklıklar burun tıkanıklığına neden olabilir. Lokal anestezi ile açılarak tedavi edilir. Nadiren deviasyon ameliyatı sırasında düzeltilmesine rağmen bir süre sonra tekrarlayabilir. Burun tıkanıklığına neden oluyorsa revizyon ameliyatı yapılarak düzeltilir. Burun operasyonunda amaç şekil bozukluklarını düzeltmek ve burun tıkanıklığını tedavi etmektir. Bu şekil bozuklukları tamamen düzeltilebildiği gibi bazen kısmen düzeltilebilir veya başka bir deformite ortaya çıkabilir, yada burun tıkanıklığı geçmeyebilir. Ameliyattan sonra bazı deformiteler geçicidir ve zamanla geçer. Burun ameliyatından sonra sonuç tatmin edici değilse 6-12 ay sonra revizyon ameliyatı yapılarak rötuş yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.