Burun Ameliyatında Burun Ne Kadar Küçültülmeli ?

Home » Burun Estetik Ameliyatı » Burun Ameliyatında Burun Ne Kadar Küçültülmeli ?
Burun Estetiği

Burun Estetik Ameliyatında burun ne kadar küçültülmeli ?

Burun ameliyatında planlama yapılırken burnun küçültmeye ne kadar izin vereceğini düşünmek önemli bir noktadır. Ameliyatta burun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdaklar şekillendirilir ve çoğunlukla küçültülür burun eğriliği ve burun tıkanıklığı düzeltilir ancak burnu örten deriye bir müdahale yapılmaz ve burun ameliyatı sırasında ve sonrasında burun derisi yeniden şekil verilmiş ve küçültülmüş yeni burun iskeletine adapte olup uyum sağlar. Fakat burun ameliyatında burun cildinin alttaki iskelete uyum sağlaması sınırlıdır, burun  aşırı küçültülürse burun cildi adaptasyonda yetersiz kalır ve burun sırtında burun ucuna yakın bölgede pot yapar ve bir şişlik oluşur.

burun-estetigi-nefes-alma

 

Özellikle burun derisinin kalın olduğu  ameliyatlarda burnu küçültmek daha zordur. Fakat burun ameliyatında sadece burnu küçülterek değil çeşitli bölgelerini büyüterek veya şeklini değiştirerek yani burun bölgeleri arasında dengeyi sağlayarak da burnu güzelleştirmek mümkündür.

Burun Kemeri: Burun estetiği için başvuranların çoğunda kemer var. Kemer(hump) burun sırtında kemik ve kıkırdaktan oluşan çıkıntıdır. Burun ameliyatında kemeri düzeltmek genellikle yapılması gereken bir işlemdir. Burun kemeri törpülenerek ve/veya keski ile alınır.

Burun Estetiği sonrasında burnun yüz oranları ile uyumlu olması gerekir.

Burun Estetiği sonrasında burnun yüz oranları ile uyumlu olması gerekir.

Burun ameliyatında burun kemeri yeterince alınmalı çünkü az alınırsa çıkıntı tamamen kaybolmaz. Ayrıca burun estetiği ameliyatında burun kemeri çok alınırsa burun sırtında çökme ve oyukluk olur bu şekil bozukluğuna eğer burun veya kayak pisti deformitesi denir. Kayak pisti deformitesi oyuk kısmı dolduracak şekilde kıkırdak konularak düzeltilmelidir.

Burun tabanı: Burun ameliyatında burun kemeri alınınca burun genişliğinin daraltılması gerekiyor. Bu işlem keski, küçük testere veya ucunda dönen testeresi olan bir aletle yapılır. Bu işlemle burun tabanı genişliği daraltılmasına ek olarak kemerin alınmasıyla burun sırtında oluşan açıklıkta kısmen kapatılmış oluyor.

Yorumlar - Sorular

  1. ediz on 14 Ocak 2014 at 22:16 Diyor ki :

    merhaba ben burun estediği olmak istiyorum benım burnumda kemik olarak büyüklük yok kanallar küçük daha önce samsun universitesi genel sekreteri benı ameliyat edecekdi o söylemişti sadece burnumu kaldırsak yeterli demişti benım burnum büyük ve küçükltmek istiyorm kulaklarım gözlerim ağzım küçük ama burnum büyük ben izlediğim kadarıyla videolardan benım burnum nasıl küçülecek burnumdan kesip almayacaksınız heralde burnumu kaldırsanız sacede burun delikleri çok büüyk olacak nasıl bir küçültme olacak bilgi veirmisiniz ben yaz ayında ameliyat olmak istiyrm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.