Burun Ameliyatı Sonrası

Home » Burun Ameliyatı » Burun Ameliyatı Sonrası
Tamponsuz burun estetiği

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ve burun kemik eğriliği ameliyatı (deviasyon ameliyatı) kişiler açısından çok sıkıntılı ve zor bir ameliyat değildir. Rinoplasti ameliyatı 1.5-2 saat sürüyor , ameliyat olduktan 1-2 gün sonra sokağa çıkılabiliyor. Uygun burunlarda kapalı teknik burun ameliyatı uygulanmak ile birlikte çoğunlukla açık teknik ameliyatı uygulanıyor, bu iki burun ameliyatı yöntemi farklı olmakla birlikte görünüm olarak iki ameliyat tekniği arasındaki fark burun deliklerini ayıran bölmenin (kollumella) cildinde 5-6 mm kesinin olmasıdır.

”Burun ameliyatı uygulanan burunda  tamamen iyileştikten sonra belirgin bir iz kalmıyor.”

Kaliteli bir Burun

Kaliteli bir Burun

Burun ameliyatında Tampon

Burun estetiği ve diğer burun ameliyatları olmak isteyen bazı kişiler ameliyattan değil tampon konulmasından ve ameliyat sonrası bu tamponların çıkartılmasından tedirgin oluyorlar, bunda daha önce burun ameliyatı  geçiren ve tampondan dolayı sıkıntılı bir iyileşme dönemi geçirenlerin anlattıklarının rolü var. Ameliyatta uygulanan tampon burun tıkanıklığına neden olduğu için özellikle yutkunma esnasında kişiyi rahatsız eder.

Yüze uyumlu bir burun

Yüze uyumlu bir burun

Ben burun ameliyatlarında hemen hemen hiç tampon kullanmıyorum, fakat bazen burun boşluğuna havanın geçişi için kanalları olan dolayısıyla kişiyi rahatsız etmeyen silikon destekler yerleştiriyorum, ameliyattan 2-3 gün sonra kişiye bir ağrı ve sıkıntı vermeyecek şekilde bu silikonları alıyorum. Burun ameliyatında burun üzerine hafif plastik bir atel yerleştiriyorum. Atel dokuları bir arada tutarak kısmen sabitleştirmek ile birlikte ameliyatlı burnu dokunma ve çok hafif çarpmalardan koruyor ayrıca dokulara baskı yaparak şişmesine engel oluyor, en erken 1 hafta sonra alınıyor. Ağrı ameliyat sonrası iyileşme döneminde sık karşılaştığımız bir şikayet değildir fakat bir hafta ağrı kesici ve antibiyotik kullanılmasında fayda var.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Ameliyat sonrası 2-3 saatte yüzde göz çevresinde şişlik oluşmaya başlar. Özellikle beyaz tenli kişilerde biraz daha fazla olur. Ameliyattan 1 hafta önce C vitamini ve kalsiyum kullanımı yüzün daha az şişmesine yardımcı olur. Şişlikler ameliyattan sonra 3. Güne kadar devam eder ve sonra giderek geçmeye başlar. Hastaların bir kısmında çok az şişme olur. Ameliyattan hemen sonra göz çevresine soğuk uygulama yapılması yüzdeki şişmeleri azaltır. Bu nedenle ilk 24 saat soğuk uygulama yapılmalıdır. Ameliyat sonrası hastanın başı daha yüksekte kalacak şekilde 45 derece açıyla yatması ve tuz tüketiminin azaltılması yüzün daha az şişmesi açısından önemlidir. Burun estetiği sonrası şişlik çok ciddi boyutta ise kortikosteroidler kullanılarak geçmesi hızlandırılır.

Burun Estetiği Sonrası Bakım

Ameliyattan sonra burun deliklerine sık sık serum fizyolojik damlatarak kulak temizleme çubuğu ile temizlenmeli. Oluşan kabuklar temizlenmezse burun tıkanır. Ayrıca burun dikişleri 4. Günden itibaren oksijenli su kullanılarak temizlenmeli ve gerekirse üzerine krem sürülmeli. Burun içindeki kabukları yumuşatmak için bazı kremler kullanılabilir. Bu dönemde darbelere karşı çok dikkatlı olunmalı. Göz etrafına arnica krem uygulanabilir. Burun ucunda kızarıklık varsa antibiyotikli kremler sürülebilir. Burun tıkanıklığı varsa nefes açıcı dekonjestan spreyler kullanılmalıdır. Ayrıca doktorunuzun verdiği antibiyotik, ağrı kesici ve diğer ilaçlarınızı da kullanmanız gerekiyor. Ameliyat sonrasında C vitamini kullanmanız iyileşmeyi hızlandırır ve şişliklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Burun estetiği sonrası bakım iyi yapılırsa kişi bu dönemi daha rahat geçirir.

Burun ameliyatı sonrası şişlik ve morarma

Hafif şişme ve morarma ameliyattan hemen sonra oluşmaya başlar. Burun ameliyatından hemen sonra gözlerin etrafına olabildiği kadar soğuk uygulama yapılması ve hastanede uygulanan bazı ilaçların morarma ve şişliklerin oluşmasına engel olmakta, ayrıca burun ameliyatından sonra bir hafta başın yüksekte kalacak şekilde yatılması ve çok tuzlu yiyecekler yenmemesi gerekiyor.

burun-estetik-ameliyati

 

Burun Ameliyatı Sonrası Banyo

Ameliyattan bir gün sonra burun üzerindeki bandaj-ateli ıslatmama ve 3-4 dakikayı geçmeme şartıyla ılık duş alınabilir. Saçlar 2-3 gün sonra burnunuza dokunulmayacak şekilde bayan kuaföründe yıkatılabilir.

Ameliyat Sonrası Gözlük ve Lens
Gözlük normal bir şekilde 3 ay sonra kullanılabilir, fakat çok gerekli ise burun üzerine pamuk veya çıkartılan termoplastik atel konularak kullanılabilir. Lens 1 hafta sonra kullanılabilir.
Burun Estetiği Sonrası
Spor : Ameliyattan 1 hafta sonra yürüyüş yapılabilir, fakat tempolu spor yapmayı 3. haftadan sonra yapılmasını öneriyorum.
Alkol : Estetik ameliyattan en az 48 saat, tercihen 1 hafta önceden alkol alınmamasını ve ameliyat sonrasındada bir kaç gün (en az 3 gün) içki içilmemesini tavsiye ediyorum. Alkol alınası damarların genişlemesine neden olur ve ameliyat sonrasında ödem , şişlik ve morarma daha fazla olablir.
Ateş : Ameliyattan sonra 0,5 derece vücüt sıcaklığı yükselebilir, bol su alınmasını tavsiye ediyorum. Ateş 37,5 üzerinde ise doktorunuza danışın.
Ağrı : Normalde burun estetiği ameliyatından sonra ağrı olmaz. Bazı hastalarda ilk birkaç dakikada burunda yanma hissi olabilir fakat bu durum geçicidir. Ameliyattan sonra aspirin dışında birçok ağrı kesici kullanılmaktadır. Mide ile ilgili şikayetiniz varsa mide koruyucu kullanıması gerekiyor.
Beslenme : Burun ameliyatından sonra ilk gün yağsız ve az tuzlu hafif yemekler teercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Sonraki günlerde az tuzlu ve ılık yemekler yemeniz şişlikler ve kanama riskini azaltmak açısından önemlidir.

Ameliyat Sonrası Kontroller

Burun üstündeki atel 7-10 gün sonra alınıyor ve bazen flaster yapıştırılıyor. Önemli bir durum yoksa kontrollere ameliyattan sonraki birinci 3 -6 ve 12. aylarda gidilmesi tavsiye ediliyor.

Yorumlar - Sorular

 1. Selahattin Çalışkan on 10 Mart 2014 at 17:19 Diyor ki :

  Burun estetiğinin iyileşme süreci riskleri ve ameliyat sonrası görünüm ayrıca ameliyat ücreti ortalama ne kadar acaba.

 2. Kemal Ekberoglu on 11 Mart 2014 at 07:31 Diyor ki :

  Merhaba, riskler ile ilgili detaylı bilgiler internet sitesinde mevcuttur. Burun estetiği ameliyatından sonra burun 3 ayda %80 oranında iyileşiyor, iyileşmenin %20’lik kısmı tedricen ve 7-8 ayda oluyor.

 3. leyla on 7 Ağustos 2014 at 00:42 Diyor ki :

  Merhaba estetik burun ameliyati ildum ve bir ay gecti badin cok siddetli agriyir ve donuyor ve cok yorgunum sizce normal mi saolun

 4. Kemal Ekberoglu on 7 Ağustos 2014 at 00:46 Diyor ki :

  Merhaba leyla hanım,
  Normal bir durum gibi görünüyor..Birkaç ay boyunca bazen ağrı duymanız normaldir. Tekrarı olursa doktorunuzla iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.