Burun Ameliyatı Sonrası Masaj

Home » Burun Ameliyatı » Burun Ameliyatı Sonrası Masaj
Burun Estetiği Sonrası masaj istanbul

Burun Estetiği Masaj

Burun estetiği ameliyatından sonra burunda, özellikle burun ucundaki deride şişme olur. Şişliklerin büyük bir kısmı (%80’lik kısmı) birkaç haftada geçer, fakat şişliklerin %20’sinin geçmesi bir sene sürer ve tedricen olur. Ameliyattan sonra burunda uyuşukluk olur ve dokunulduğunda normalden daha sert olduğu hissedilir. Özellikle ilk 3 ay çarpmalara çok dikkat edilmeli ve buruna çok nazik bir şekilde dokunulmalı. Burun ameliyatından yaklaşık 1 ay sonra burun derisi kıkırdak çatıyı iyice sarar ve burun kemikleri birbirine yapışmaya ve kaynamaya başlar, bu dönemde dokunma ve ufak çarpmalara karşı dayanıklı hale gelmeye başlar.

Burun ameliyatı sonrası  masaj yapılması konusunda burun estetiği yapan doktorlar arasında farklı görüşler var. Bazı doktorlar şişliklerin geçmesinde ve burun şeklini düzeltmesinde burun masajının etkili olduğunu düşünürler. Fakat bazıları özellikle ilk aylarda ameliyatlı buruna masaj yapılmamasını tavsiye ederler, hatta bazı doktorlar erken dönemde burun şeklini düzeltmek için yerleştirilen kıkırdak ve kemik parçalarının yerleştirildikleri yerden çıkmasını ve yer değiştirmesini önlemek için buruna kesinlikle dokunulmaması gerektiğini düşünürler.

Ben hastalarıma burun ameliyatından sonra 3 ay boyunca (özellikle ilk ay) burunlarına olabildiği kadar dokunmamalarını ve özellikle çarpmalara karşı çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Buruna nazik bir şekilde dokunulabilir. Burun iyileşene kadar direkt bir şekilde masaj yapılmasını önermiyorum, erken dönemde kabaca masaj yapılması ve buruna dokunulması, konulan kıkırdak parçaların kaymasına ve ince dikişlerin çözülmesine neden olabilir ve burun cildinin daha da şişmesine neden olabilir.

Hastalarıma yüz lenfatiklerini, kan dolaşımını ve dolayısıyla burun lenfatik akımını harekete geçirmek için yüze nazik bir şekilde masaj yapılmasını öneriyorum. Yüzün iki tarafına alt göz kapaklarının altına parmakların konulması ve yüz  cildini aşağıya doğru boyun köprücük kemiğine kadar sıvazlanarak yapılan masajın ödem ve şişliklerin geçmesi için faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Yorumlar - Sorular

  1. ayse on 1 Haziran 2014 at 15:00 Diyor ki :

    bende burun ameliyati oldum 2 sene olcak ama hala burnum sisip iniyo soguga alerjim varmis masaj yap dedi doktor ama yapsam sisiyo napmaliyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.