Burun ameliyatı morlukları ne zaman geçer

Home » Burun Ameliyatı » Burun ameliyatı morlukları ne zaman geçer

Burun ameliyatı morlukları ne zaman geçer ?

Burun estetiği yapılırken burun kemikleri törülenirken ve kesilirken burun dokularının dolaşımını sağlayan kan ve lenfatik damarlarında zedelenmeler olur. Damarlardan doku aralarına kan sızar ve kan morluklara ve şişmeye neden olur. Göz etrafındaki doku gevşek olduğundan kan sızıntıları bu bölgede toplanır. Gelişen ameliyat teknikleri ve ameliyat sonrası uygulamalar sayesinde artık burun ameliyatlarından sonra göz etrafında morluk  ve şişme eskiye göre daha az oluyor. Ameliyat sırasında hastanın kan basıncının düşürülmesi sızan kan miktarını azaltır. Ayrıca ameliyattan1 hafta önce C vitamini kullanılması burun ameliyatı sırasında kanamanın azalmasına ve dolayısıyla ameliyat sonrası morlukların azalmasına neden olur.
Ameliyattan en az bir hafta önce kan sulandırıcı etkisi olan aspirin ve benzeri ilaçlar ve E vitamini  kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrası özellikle göz çevresine soğuk uygulama yapılması kan sızıntılarını azaltır. Soğuk uygulama morluk ve şişmelerin azalmasına neden olur. Ameliyat sonrası kişinin yatış şekli de önemlidir. Başın kalp seviyesinden daha yüksekte kalacak şekilde yatma morluk ve şişmenin aşırı olmaması açısından önemlidir. Ayrıca morlukların hızlı iyileşmesi için ameliyattan hemen sonra bazı jel veya kremler kullanılabilir. Beyaz tenli ve bayanlarda morluklar biraz daha fazla oluyor. Morlukların kamuflajı için makyaj yapılabilir. Güneş kremi kullanarak morlukları güneşten koruma tavsiye edilir. 30 spf faktör güneş kremi kullanılmalıdır. Özellikle esmer tenli kişilerde güneşe bağlı göz etrafında koyu bir lekelenme kalabilir.
Ameliyattan sonra göz etrafında meydana gelen morluklar 12-13 gün içinde iyileşir ve kaybolur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.