Burun Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Home » Burun Ameliyatı » Burun Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler
Burun Estetiği Öncesi Ve Sonrasi Yapilmasi Gerekenler

Bu yazımda burun ameliyatı öncesinde, hem ameliyat sürecini hem de ameliyattan sonraki süreci ciddi derecede etkileyebilecek durumlardan bahsedeceğim. Burun ameliyatları öncesinde her hasta bu önemli konular hakkında bilgi almak ister. Bu sebeple önemli noktaları bir araya getirdim.

Ameliyat Öncesi Yapılacaklar

1. Ameliyattan önce kullandığınız ilaçları cerrahınıza ve anestezistinize mutlaka söyleyiniz. Çünkü bazı ilaçlar anesteziyi etkileyebilir ve istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Aspirin ve benzeri ilaçlar ayrıca E vitamini kanamaya eğilimi arttırır, bu ilaçlar ameliyattan iki hafta önce (en az bir hafta) ve ameliyat sonrası dönemde kullanılmamalıdır.

2. Ameliyat olacağınız dönemde grip, nezle, soğuk algınlığı ve başka bir hastalık geçiriyor iseniz cerrahınıza ve anestezistinize bildirmeniz gerekiyor. Ancak iyileştikten sonra ve hastalığın tüm belirtileri geçtikten sonra burun ameliyatı olabilirsiniz.

3. Burun ameliyatından sonra birkaç saat içinde evinize döneceğinizden ve diğer yapılması gereken işler için size yardımcı olacak ve eve götürecek bir refakatçının yanınızda olmasını tavsiye ederim.

4. Ameliyattan önce gece yıkanınız. Sakal ve bıyığı olan kişilerin traş olması burun estetiği yapan cerrahın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır ve ameliyat sonrasında yapacağınız bakımı kolaylaştıracaktır.

5. Ameliyattan önce iyice dinlenmeniz burun ameliyatı sonrasını daha rahat geçirmenizi sağlar.

6. Ameliyattan 7 saat önce hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz gerekiyor. İçmeniz gereken sürekli kullandığınız bir ilaç var ise bir yudum su ile içebilirsiniz.

7. Planlanan ameliyat saatinden 2 saat önce hastanede olmalısınız. Bu süre içerisinde odanıza yerleşecek ve laboratuvar tahlilleri için kan alınacaktır.

8. Burun estetiği meliyatından 1 hafta önce sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Sigara içilmesi tüm ameliyatlarda olduğu gibi burun  ameliyatından sonra da iyileşmeği olumsuz etkiler ve dokuların geç iyileşmesine neden olur. Alkol kullanımı ameliyat sırasında normalden fazla kanamaya neden olabilir ve ameliyatı zorlaştırabilir.

9. Burun ameliyatından 1 hafta önce C vitamini kullanımı, ameliyat sonrasında şişme ve morarmayı azaltır, ayrıca ameliyat sırasında kanamanın azalmasına yardımcı olur. C vitamini kalsiyum veya çinko ile kombine şekilde kullanılabilir ve  ameliyattan sonrada kullanılmasını tavsiye ederim.

10. Ameliyat günü rahat elbiseler giymeniz yararınıza olacaktır. Küpe ve kolye gibi süs eşyalarını o gün kullanmamalısınız. Ameliyat sonrasında evinize dönerken araçta rahat etmek için yanınızda küçük bir yastık getirebilirsiniz.

Yorumlar - Sorular

  1. Kemal Ekberoglu on 2 Kasım 2014 at 16:32 Diyor ki :

    Merhaba Ebru,
    Bir hafta öncesinden sigara içmeyi durdurmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.