Adem Elması Küçültme Ameliyatı

Home » Adem Elması » Adem Elması Küçültme Ameliyatı
Adem Elması AmeliyatI

Adem Elması Nedir?

Bildiğiniz gibi boynun ön kısmında çenenin hemen altında ses organı olan gırtlak bulunur. Adem elması diğer bir deyişle gırtlak çıkıntısı, gırtlağın çatısını oluşturan ve gırtlağın en büyük kıkırdağı olan tiroid kıkırdağın çıkıntısıdır. Gırtlak çıkıntısı veya adem elması genellikle bayanlarda fark edilmeyecek şekildedir yani belirgin değildir; fakat erkeklerde belirgindir ve boyunda bir çıkıntı görülmesine neden olur. Bazı bayanlarda da bu çıkıntı mevcuttur. Ergenlik çağında erkeklerde belirginleşir. Yutma esnasında hareket ederek yukarı çıkar ve sonra tekrar aşağı iner. Adam’s apple veya tıp adı prominentia laryngea ( gırtlak çıkıntısı, tümsekliği) olarak adlandırılır. Bu çıkınının erkeklerde belirgin olmasının yani adem elmasının sebebi tirod kıkırdağın birleşme açısıdır. Bu açı erkeklerde 90 derecedir ve çıkıntıya (adem elmasına) neden olur oysa bayanlarda 120 – 140 derecedir. Bu nedenle bayanlarda adem elması belirgin değildir.

adem-elmasi-kucultme

Adem Elması Küçültme Ameliyatı ( Lintilhac Operasyonu)

Adem elması küçültme operasyonuna bu ameliyatı geliştiren doktorun (Dr.Jean Paul Lintilhac) adı verilmiştir. Adem elması çıkıntısından rahatsız olan kadın , erkek ve transseksüel kişilere adem elması küçültme operasyonu ( Lintilhac Ameliyatı) yapılabilir. Bu ameliyatı, burun estetiği, göğüs protezi ve diğer estetik ameliyatlarla birlikte uygulanabilir. Adem elması küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Burun estetiği ameliyatı ile birlikte yapılacaksa genellikle önce adem elması küçültülür ve sonra burun ameliyatı yapılır. Zor bir ameliyat değildir. Ameliyatın amacı çıkıntıya neden olan gırtlak kıkırdağını ses tellerine zarar vermeden çıkartmak ve daha düzgün bir hale getirmektir. Ses telleri kıkırdağın üst sınırının yaklaşık 7-8 mm altındadır dolayısıyla çok agresif ve yanlış bir cerrahi yapılmadığı sürece ses tellerine zarar verme çok düşük bir olasılıktır. Adem elması küçültme ameliyatında amaç daha çok çıkıntıyı tamamen yok etmektense çıkıntıyı küçültmektir. Ameliyattan sonra bazen geçici olarak ödeme bağlı seste bir değişiklik olabilir fakat bu geçicidir. Aşırı kıkırdak çıkartılması ses tellerine zarar verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burun Ucu Düşer mi ?
İçerik Yorumları
Burun Estetiği Zor mu ?
Yasal Uyarı

Web sayfamızdaki makaleler hastalarımıza bilgi vermek için kaleme alınmıştır.Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında hekim veya bir uzman sağlık görevlisine müracaat edilmesi öncelikli tavsiyedir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.

İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Rinoplasti-Wiki

Burun Estetiği Üzerine bilgi verici makaleler içerir.

Site içerisindeki içerikler hiçbir şekilde izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.